YENİMAHALLE KENT KONSEYİNİN BİR HİKAYESİ VAR – 1

  Kentsel tarımın ne kadar önemli olduğunun giderek daha fazla farkına varıyoruz. Bir kentin özellikle sağlıklı gıda gibi acil ve ertelenemez ihtiyaçlarının kentin kendi altyapı ve olanaklarının kullanılmasıyla karşılanabilmesi çok önemli olmaya başladı.
  Yenimahalle Kent Konseyi olarak, hem ilgili yönetmeliğin bize verdiği görev ve sorumluluk, hem de kuruluş misyonumuz gereğince bu konuda çalışmaktayız. 2018 yılı sonlarında kurduğumuz TOPRAK – TOHUM – TARIM (3 T) Çalışma Grubumuz, konuyla ilgili uzmanların da destekleriyle Yenimahalle’de tarımsal üretim konusunda çalışmalar yapıyor.
  Çalışmanın iki önemli ayağı var:
  Birincisi, çocukların bu alanda eğitilmesi ve mümkün olduğunca uygulamalı çalışmalarla eğitimlerinin desteklenmesi.
  İkincisi ise, Yenimahalle kırsalında yaşayan yetişkin insanlarımız için tarımın cazip hale getirilmesi.
  Her iki konuda da çalışmalar yapıyoruz.
  Burada yer alan birinci hikayemiz çocuklar için başlattığımız bir etkinlikle ilgili.
  Yenimahalle Belediyesi desteği ile, Kent Konseyi bileşenlerinden YENDER’in alanında, gönüllülerimizin katkısı ile Ağustos’un son gününde 4,000 havuç, turp, ıspanak ve marul tohumunu viyollerde toprakla buluşturduk. Sulama ve bakım imece usulü yapıldıktan sonra, filizler Eylül ayı sonuna doğru Batıkent’te çocuklarımız tarafından toprakla buluşturulacak.
  Fotoğraflarda hikayeyi izleyebilirsiniz. Umarım bu denemeden başarıyla çıkacağız ve örneği tüm kentimizde yaz kış yaygınlaştıracağız.

  NOT: 4 Ekim 2019 günü, fidelerimizi toprak ile buluşturduk. O gün Yenimahalle’deki 10 civarında okuldan 400’e yakın 4-12 yaş grubu öğrencisi ile Yenimahalle Kent Konseyi Engelli Meclisi üyeleri fidelerimizi diktiler. Yüzlerce çocuk belki de ilk defa toprağa çok değerli bir şeyi emanet ettiler. Engellilerimiz balkonda sebze (dikey tarım) deneyimi ile tanıştılar. Etkinliğe başta Belediye Başkanımız Fethi Yaşar ve Yenimahalle Belediyesi yönetici ve çalışanları olmak üzere, siyasi parti temsilcileri, Ankara Kent Konseyi yöneticileri, birçok derneğin temsilcileri katıldılar.
  Etkinlik sonrasında, çocuklarımız emeklerinin karşılığı olarak birlikte oyunlar oynayıp eğlendiler.
  Şener Çakmak Okullarının ana sınıfı öğrencileri bugünün sokak hayvanlarını düşünme günü olduğunu da unutmamışlar. Parkın muhtelif yerlerine kediler için yiyecek bırakırken ki heyecanları görülmeye değerdi.
  Tüm katılanlara, katkı koyanlara teşekkür ediyoruz. Hikayemiz devam edecek. Umut devam edecek.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here